WYSZMONTÓW

Województwo nasze-świętokrzyskie

tak,jak miasta nasze bliskie

Powiat mamy opatowski

tak,jak inne wkoło wioski

Gmina nasza w Ożarowie

gdy ktoś pyta ja odpowiem

27-530 kod pocztowy,

który łatwo wpada do głowy

i już mamy wszystkie dane

gdy będziesz szukać masz podane

 

I pamiętajcie nasi kochani,

że u nas będziecie zawsze mile widziani

 

      SOŁTYS WSI WYSZMONTÓW  HENRYKA KOWALSKA [CZŁONKINI NASZEGO KOŁA GOSPODYŃ ] UDOSTĘPNIŁA NAM PIĘKNE ZDJĘCIA Z LICHENIA , KTÓRY ZWIEDZAŁA BĘDĄC NA WYCIECZCE ORGANIZOWANEJ PRZEZ SOŁTYSÓW Z GMINY OŻARÓW

 

 

 

      ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ

LICHEŃ 2010 ROK

WYCIECZKA LUBLIN-MAJDANEK 16.11.2013

 

 

 

 

 

   

    Ta strona poświęcona jest naszej wycieczce Lublin-Majdanek .

 

NIEMIECKIE OBOZY ŚMIERCI-POLSKIE MIEJSCA PAMIĘCI

 

                                          MAJDANEK

 

Obóz koncentracyjny w Lublinie,nazywanym potocznie Majdankiem, został założony przez Niemców w pażdzierniku1941r. Jego likwidacja nastąpiła 22 lipca 1944r. Szacuje się , że przez Majdanek przeszło ok.150tys. osób. Wśród nich było najwięcej Żydów a pod względem przynależności państw80tys. ofiar, w tym 60tys.Żydów. Część więżniów  zginęła z powodu głodu i chorób, część została rozstrzelana lub zamordowana w komorach gazowych. Zwłoki zmarłych i pomordowanych spalono na stosach oraz krematoriach.

    1-POMNIK WALKI I MĘCZEŃSTWA-wybudowany w miejscu głównej bramy obozowej

     

    2-MAUZOLEUM-pod czaszą ogromnej urny zlożono prochy pomordowanych a na fryzie wyryto przesłanie ;LOS NASZ DLA WAS PRZESTROGĄ

 

   3-PANORAMA byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W głębi widać obóz więżniarski i baraki gospodarcze, w których mieściły się warsztaty i magazyny.

 

   4-Jest to trzecie pole więzniarek

 

   5-Bunkier z komorami gazowymi, w których uśmiercano więżniów, głównie pochodzenia żydowskiego, przy użyciu tlenku węgla i cyklonu B

 

    6-Piece krematoryjne, w których spalono ciała tysięcy ofiar obozu.

 

    7-ROWY EGZEKUCYJNE-miejsce rozstrzelania w dniu 3 listopada 1943r ok. 18tys. więzniów żydowskich  Majdanka i działających w Lublinie obozów pracy przymusowej.

 

    8-SHRINE - MIEJSCE PAMIĘCI BEZIMIENNEJ OFIARY

MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

 

           MUZEUM TO MIEJSCE , SPOSÓB MYŚLENIA I DZIAŁANIA , KTÓRE WYOBRAŻAJĄ I NAUCZAJĄ O PRZESZŁOŚCI , NIEKIEDY ZUPEŁNIE BLISKIEJ I DOSŁOWNEJ. MUZEALNA NAUKA TO PRZEDE WSZYSTKIM TROSKA O SYSTEM WARTOŚCI , WZORNIK RZECZY I DUSZY.

 

      DRUGIM ETAPEM WYCIECZKI BYŁO ZWIEDZANIE MUZEUM WSI LUBELSKIEJ.

 

      OTO KILKA ZDJĘĆ Z TEGO WŁAŚNIE MIEJSCA

 

        Początkowe zdjęcia ukazują wnętrza chat zwyklych chłopów,jest tam pokazana również chata, która liczy sobie ok. 300 lat. Kolejne zdjecia to siedemnastowieczny kosciół pw. Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny oraz lapidarium. Galerię zamykają zdjęcia wnętrza dworku szlachcica.